Bratislava 4. februára (TASR) - Novým vlastníkom spoločností B.M.G. Invest, s. r. o., Košice a HORIZONT Slovakia, a. s., Košice by mal byť americký investor.
TASR to potvrdil zdroj blízky manažmentu Horizontu. "Oznámili nám len, že do spoločnosti príde americký investor," uviedol s odvolaním sa na informáciu z vrchného vedenia Horizontu pre TASR manažér, ktorý si neželal byť menovaný. Objavili sa však aj špekulácie, že do firiem chce vstúpiť domáci investor. Spomínali sa mená z holdingu Sipox, patriaceho Jozefovi Majskému, ktorý však túto informáciu pre TASR jednoznačne poprel s tým, že v tomto obchode nefiguruje a jeho podnikateľský záber je orientovaný úplne iným smerom. Účasť na transakcii odmieta aj Pavol Rusko. Pripustil však, že by bol ochotný rokovať o prípadnom odkúpení podielov Horizontu v spoločnostiach z mediálnej sféry: "Ktokoľvek by s takouto ponukou prišiel, budeme ochotní rokovať."
Zdroj blízky manažmentu Horizontu reagoval na informácie, podľa ktorých obe firmy odkúpil 31. januára 2002 zahraničný investor, ktorý by mal v najbližšom období vykonať v spoločnostiach audit spojený s preberaním firiem. Po jeho ukončení ako aj po ukončení registrácie v Obchodnom registri spoločnosti opäť obnovia svoju činnosť, ktorá bola dnes pozastavená. "Veríme, že naši obchodní partneri pochopia túto nevyhnutnú skutočnosť a zachovajú nám naďalej priazeň," uvádza sa v ich vyhlásení.
Informáciu o kúpe spoločností a zatvorení pobočiek po celom Slovensku potvrdil pre TASR aj riaditeľ public relations spoločnosti Horizont Slovakia Miroslav Roganský. Zároveň vylúčil možnosť, že by zatvorenie pobočiek súviselo s možnými problémami spoločností s vyplácaním vkladov. Podľa jeho slov by uzatvorenie pobočiek a vykonanie auditu malo trvať asi dva týždne.
Ako TASR potvrdil výkonný riaditeľ Asociácie správcovských spoločností Peter Goceliak, firma Horizont spravovala podľa oficiálnych údajov prostriedky občanov v celkovej hodnote 3,5 miliardy Sk. Nedá sa však vylúčiť, že hodnota vkladov mohla byť vyššia ako uvedená suma. Popularita nebankových subjektov totiž v uplynulých rokoch výrazne vzrástla, čo potvrdzuje aj informácia, podľa ktorej sa vklady v nebankových subjektoch za uplynulý rok zvýšili o 15 až 20 miliárd Sk. Obľúbenosť je daná najmä tým, že nelicencované (nebankové) spoločnosti ponúkajú svojim klientom vyššie výnosy ako banky, ich aktivity sú však rizikovejšie, keďže nie sú kryté Fondom ochrany vkladov a v prípade krachu tak občania prídu o všetky vložené prostriedky.
Ministerstvo financií (MF) SR sa k vývoju v spoločnosti Horizont odmietlo vyjadriť. Podľa hovorcu ministra financií Petra Papanka MF SR v súčasnosti nemá priamy dosah na finančné spoločnosti a dohľad nad ich aktivitami vykonáva Úrad pre finančný trh. Podľa neho však vývoj v spoločnosti Horizont Slovakia nie je prekvapením, a to v kontexte legislatívnych zmien, ktoré vstúpili do platnosti od nového roka a ktoré sprísnili podmienky fungovania finančných spoločností.
* kov fra ham nel
* * *